Слово владики Василія (Івасюка) на форумі українських родин у с.Тишківці

29 Червня 2019 - Послання і проповіді
«Родина – тихий серця шепіт,
З яким ти по життю ідеш».
Вступ. Слово «родина» походить від кореня «род», «рід». «Сім’я» має відношення до продовження роду, тобто народження і виховання дітей. З родини починається життя людини, її формування як громадянина. Тому тандем сім’ї і держави – необхідна передумова процвітання і добробуту його громадян.
І). Щаслива родина – багата Україна! Родина – берегиня духовних цінностей, родинних традицій, культури. Історична спадкоємність поколінь є чинником стабільності і розвитку. Українці споконвіків славилися міцними сім’ями, багатодітністю, духовною єдністю поколінь, повагою до батьків та до жінки-матері.
Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує дитинство, материнську любов і затишну батьківську оселю, бо звідти починається людина, родина, батьківщина і вся наша велична й неповторна у світі країна. Маленькі струмочки, вливаючись у більші, творять потоки, а потоки – у ріки, а ріки – у море. Подібно створені сім’ї творять родини, а з родин складається народ. Могутня ріка бере силу з маленьких джерел, так і наша країна збагачується маленькими і міцними родинами. Всі родини складені разом і творять український народ.
У всі часи по відношенню держави, а також по становищу сім’ї в суспільстві судили про розвиток країни. Це тому, що щасливий союз сім’ї і держави – необхідна запорука процвітання і добробуту її громадян. Благополуччя родини – ось мірило розвитку і прогресу країни.
ІІ). Однією з найбільших цінностей людини є любов. Саме в ній відкривається людська особистість, радість продовження себе. Усе це втілилося в такому соціальному інституті як родина і сім’я.
Поняття «щаслива сім’я» є суто суб’єктивне. Для одних щастя – це непитущий і вільний від наркотиків чоловік та господарська дружина, для других – це ціла юрба веселих і галасливих діточок, для третіх – це матеріальне забезпечення достаток у домі. Отже, для щасливої сім’ї потрібно щось зовсім інше, а саме: вибудувати стосунки в сім’ї таким чином, щоб її можна було назвати щасливою.
Побудувати міцну щасливу сім’ю можна на взаємній любові і мудрих відносинах між чоловіком і жінкою, а випробування лише зміцнюють шлюб. Не соромтеся попросити один в одного потрібної допомоги, бо не знаєте думок чоловіка чи жінки. Адже чоловік – це найближча людина, з яким ви ділите усе: квартиру, побут, шлюбне ложе, радості і прикрості. Пустіть чоловіка в свої думки. Звичайно, в житті не все так просто, але вміння зрозуміти бажання один одного допоможуть знайти вихід з будь-якої складної ситуації. Знайти компроміс – це найскладніше, що належить подружжю, бо доводиться відмовлятися від своїх звичок, а для сімейного щастя це вкрай необхідно. Не секрет, що кожен з нас переймає модель сім’ї своїх батьків. Кожен чоловік вносить у свою сім’ю традиції і звичаї, які були прийняті в сім’ї батьків. Головне – бажання знайти те саме рішення, яке влаштує всіх. Неприпустимо критикувати один одного і намагатися нав’язати дружині вигідний для себе варіант.
ІІІ). Поняття «щаслива сім’я» не означає відсутність спорів і конфліктів. У міцній родині обоє в першу чергу думають один про одного, а значить, вони здатні знайти таке рішення спірної ситуації, яке однаковою мірою влаштує обох, без образ і докорів, розуміючи і приймаючи бажання другої половинки.
Притча. Сімейне щастя. В одному маленькому місті живуть по сусідству дві сім’ї. Одне подружжя постійно свариться між собою, постійно звинувачуючи один одного в усіх бідах, а друге подружжя живуть мирно, душа в душу. Дивується сварлива господиня і заздрить щастю сусідки.
Каже чоловікові: «Піди і подивися, як у них так все тихо і гладко виходить». Прийшов той тихенько в хату до сусідів і сховався у затишному куточку. Сидить і спостерігає. Господиня наспівує веселу пісеньку і наводить порядок в будинку. Почала витирати дорогу вазу, як раптом подзвонив телефон. Жінка відволіклася, а вазу поставила на краєчок столу, та так, що ось-ось впаде. І тут до кімнати швидко заходить чоловік, кудись спішить і зачепив він ту вазу, а вона впала і розбилася. Сусід у схованці сидить і думає: «Що зараз буде?». Підійшла дружина і з жалем зітхнула та й каже чоловікові: «Пробач, любий. Це я винувата, бо так недбало її поставила на стіл». А чоловік відповідає: «Що ти, мила? Це я винен. Поспішав і не помітив вазу. Ну так, гаразд. Дай Боже, щоб у нас не було якогось більшого нещастя».
Боляче защеміло серце у сусіда. Прийшов він додому засмучений. Дружина до нього: «Ну що ти так довго? Подивився?». Чоловік відказує: «Так!». «Ну і як там у них?» – нетерпеливо питає сварлива жінка. Чоловік пояснює: «У них – всі винуваті. А у нашій сім’ї всі мають рацію».
Висновки. Безцінний скарб людини – це здоров’я. То нехай же річка буде повноводною, а родина наша українська – красивою, щасливою і здоровою.
Міцна, здорова родина здатна зрощувати плоди любові і злагоди, що є запорукою розквіту міцної, успішної і багатої України. Сильна сім’я, родина, рід – це міцна держава.
Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, стане джерелом любові, поваги, солідарності та прихильності до сімей в Україні.
Господи, благослови Україну міцними духовно здоровими сім’ями, які мають поважати, цінувати, брати з них приклад і любити у світі.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
29 черня 2019 року Божого
с. Тишківці