Проповідь владики Василія Івасюка в день свята Різдва Пресвятої Богородиці

21 Вересня 2020 - Послання і проповіді
«Спадок Господній – діти:
плід лона — нагорода.»
(Пс. 127:3).
Вступ. Бог наділив Адама і Єву чудовою здатністю – брати участь у зародженні життя в утробі жінки. Єва сказала: «Я придбала людину з Господньої ласки» (Бт.4:1). Дійсно, зачаття і народження дитини – це справжнє чудо.
І). Різдво Пресвятої Богородиці – це початок нової доби милосердя і любові Бога до людини. Святі Богоотці Йоаким й Анна довший час не мали дітей. Вони були найбільш безпристрасною подружньою парою, яка коли-небудь існувала на землі. У них зовсім не було світського лукавства. Саме такою Бог сотворив у Раю чоловіка і жінку та хотів, щоби люди народжувалися так само безпристрасно. Однак, гріхопадіння породило цю пристрасть у подружжі. Господь довго чекав такої безпристрасної подружньої пари. Йоаким й Анна постійно молилися і зійшлися разом до спільного життя не за тілесною похіттю, а з послуху Богові. Господь зберіг їх від гріхів і тоді від них народилася Діва Марія, а від Неї рождається Ісус. Якраз тому, Діва Марія вихована своїми батьками у послусі виконувати Божу волю, і тому сказала ангелові Гавриїлові знамениті слова: «Ось я Господня слугиня: нехай зі мною станеться по твоєму слову» (Лк.1:38).
ІІ). Кожна жінка має особливе призначення та вагому роль у народженні дитини. Створення жінки – це глибоко продуманий Богом план. Кожна людина була зачата та народжена немовлям. Поява на світ нової людини – це найбільше чудо у світі. Союз двох люблячих сердець в шлюбі – це благословення Боже, а діти в шлюбі додають щастя, бо на світ з’являється нове життя.
Дитина – дар і вінець подружнього життя, справжнє диво та нагорода для люблячих чоловіка і дружини. «Діти спадщина Господня, плід утроби нагорода!» (Пс. 127:3). Саме так повинні сприймати вагітність майбутні мама й тато і дякувати Богу за цю велику милість. Батьки повинні готуватися до появи немовляти, щоб правильно виховувати та доглядати за дитиною і молитися про успішні та легкі пологи. Молитва, сповідь та Святе Причастя допоможуть майбутнім родичам підготуватися до найвідповідальнішого моменту життя – народження дитини.
2.1). Призначення жінки-матері християнстві. З моменту створення шлюбу Бог дає наказ жінці народжувати дітей і наповнювати землю. Діти – це нагорода від Господа і Господь не позбавив цієї нагороди жінку навіть після гріхопадіння (пор.Бт.3:16). Згідно Божого плану, жінці дарована здатність приносити життя в цей світ (пор. Бт.3:20) і тому мама займає почесне місце в історії спасіння.
Материнство пов’язане з народженням дітей і батьки частково відчувають себе творцями і вихователями, хоча Бог дає життя дітям. Створення людини, народження людини і населення людьми всієї планети Землі – це найбільша таємниця. Бог сказав до чоловіка і жінки: «Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю!» (Бт.1:27-28). Ставши матір’ю, жінка тріумфує і входить в історію життя та викликає у свого чоловіка міцнішу прихильність. Десять заповідей зобов’язують кожного шанувати свою матір.
З появою в родині немовляти і сам шлюб ніби народжується знову. Тоді перед подружжям з’являються нові важливі завдання, а їх спільне життя набуває більш глибокого сенсу. Дитина з’єднує люблячу пару ще більше, наповнюючи її життя світлом, любов’ю, ніжністю та турботою. Багато молодих сімей мріють про цей хвилюючий і важливий момент в їхньому житті! Вони з нетерпінням очікують появу на світ немовляти. Народження дітей залежить не тільки від людини і так само від Бога.
2.2). Вагітність жінки та народження дітей в шлюбі сприймається як нагорода і дар Божий. У народженні людини беруть участь троє: чоловік, дружина і Господь (Пс.139:13), який вдихає в нову людину життя і робить душу живою. Бог активно і творчо залучений в розвиток людського життя, особисто піклується про дитину у момент її зачаття. Божа турбота про утробний плід перетворюється на план для життя цієї дитини. З цієї причини Бог розглядає аборт як вбивство людини.
Вигодувати дитину і виховати її в любові – ще одне покликання жінки, яке є невід’ємною частиною материнства. Це велика і не легка робота. Одна жінка, одна сім’я, але діти з цієї сім’ї можуть дивовижним чином вплинути на світові події. У руках кожної жінки є можливість змінити світ, прикрасити його або зруйнувати. Можна було б привести безліч прикладів, підтверджуючих справедливість виразу: «Рука, що гойдає колиску, може сколихнути весь світ …». Життя доводить справедливість цього виразу народженням Ісуса Христа, митрополита Андрія Шептицького, Сталіна і Гітлера і т.д.
ІІІ). Дуже болючим питанням є залишені напризволяще діти. Ці маленькі люди стають сиротами вже не маючи ані мами, ані тата, ані родинного затишку і тепла, піклування найближчих і найдорожчих людей про них. Пандемія в Україні на початку 2020 року в одному з аеропортів Києва виявила продаж немовлят невідомо куди і невідому кому на промисловому рівні. Коли держава нехтує дарами Божими, нам не потрібні люди, тоді яке майбутнє нас чекає? І на це питання суспільство не дає відповіді!
Причини, за яких діти в Україні залишаються сиротами, різні – це і смерть батьків, примусове позбавлення батьківських прав і також є такі діти, котрі осиротіли при живих батьках за їх власним бажанням! Лише вдумайтеся – за останні п’ять років кількість відмов від дітей при народженні зросла майже вдвічі! Ось такий парадокс нашого часу – одні родини прагнуть мати дітей і вбачають у них сенс свого життя, але не отримують такого дарунку, інші – не цінують небесний дар, відмовляючись від власної дитини, прирікаючи її на страждання, отримуючи за це гроші.
Сучасне життя пропонує чимало прикладів появи дітей в родинах, яким лікарі винесли вирок: «безпліддя». Чимало і таких прикладів, коли подружжя, після невдалих спроб народити власну дитину, всиновлює прийомного малюка. Тоді прийомні батьки стають для покинутої сироти новою люблячою родиною. Згодом такі безплідні батьки народжують власну дитину, а інколи і не одну. Своєю молитвою, терпінням, смиренністю вони отримали безцінний і високий дар – народження дитини. Можливо, саме небайдужість подружжя, їх намір врятувати дитяче життя та подарувати чужій дитині свою турботу і любов, винагороджуються Творцем. Місія людини полягає в тому, щоб подарувати щастя родинного затишку й тепла чужій дитинці та продовжити людський рід.
V). Багатодітні сім’ї. Бог дуже любить багатодітні сім’ї і піклується про них особливо. У великій сім’ї діти отримують багато сприятливих можливостей для нормального розвитку — за умови, що батьки виховують їх правильно. Одна дитина в багатодітній сім’ї допомагає іншій. Старша дочка допомагає матері, середній син доглядає молодших і так далі. Тобто такі діти віддають себе одне одному й живуть в атмосфері жертовності й любові. Молодший любить і поважає старшого. Ці любов і повага утверджуються в багатодітній сім’ї природно.
Тому якщо в сім’ї є тільки одне чи двоє дітей, то батькам необхідно бути дуже уважними до того, як вони їх виховують. У таких небагатодітних сім’ях батьки намагаються, щоб діти жили в своє задоволення. Такі діти мають усе, що забажають, і в такий спосіб виростають зовсім ні до чого не пристосованими. Візьмемо, за приклад дівчинку — єдину дитину багатих батьків. У неї є покоївка, котра у свій час накриє їй стіл, прибере в неї в кімнаті й зробить всю необхідну роботу в домі. Покоївка отримує за свою роботу гроші, але одночасно вона вдосконалюється у чесноті, тому що приносить користь іншим. Тоді як дівчина, котру вона обслуговує, не навчаючись ніякої жертовності, залишається недосконалою людиною. Краще юнакам одружуватися на дівчатах з багатодітних сімей, тому що діти, які зростають у нестатках, звикають жертвувати, завжди думають, як допомогти батькам. З дітьми, які ростуть, купаючись, як сир у маслі, таке трапляється рідко.
Проте не тільки діти, але й батьки в багатодітних сім’ях мають багате серце. Пам’ятаєте як в Перемишлянах отець Ковч, маючи багатодітну сім’ю під час окупації у Другій Світовій війні, забирав до своєї родини ще багатьох інших дітей-сиріт. Священик Омельян взяв сиріт у свій будинок і виростив їх разом зі своїми рідними дітьми. Людина, у якої багато дітей, може спочатку зустрітися з труднощами, але таку людину Бог не залишить без допомоги.
Приклад. Одного разу батько у якого було шестеро дітей, попросив священика помолитися за те, щоб серця господарів змилосердилися над ним і не виганяли його на вулицю. Власники більш охоче здають будинки сім’ям із двох людей і п’яти собак чи кішок, а не хочуть здавати його багатодітним сім’ям, щоб діти що-небудь не поламали І ось цей нещасний багатодітний батько просто знесилився: один господар виганяв його з дому, інший взагалі відмовлявся здавати житло, і він був змушений поневірятися з дітьми й речами з одного будинку в інший. Цей чоловік працював, не покладаючи рук, щоб прогодувати сім’ю. Він не торгувався з господарями через квартплату. Йому було досить, щоб власники просто дозволили йому пожити в будинку кілька років і відпочити від постійних переїздів. Боляче стає за такого багатодітного батька. Бог опікується такою родиною. Творець дає дітям душу, тоді тато з мамою дають їм тіло. Бог піклується про ваших дітей більше, ніж ви самі. Одного разу цей чоловік сидів сумний і тоді до нього підійшов інший чоловік, котрий запропонував купити лотерею. Спочатку багатодітний батько відмовився, але подумав, що продавцеві зараз потрібні гроші більше, аніж йому. І трохи подумавши, все ж таки купив лотерею, хоча, як християнин, він ніколи цього не робив. І ось куплений ним лотерейний квиток, виявився щасливим. Він виграв велику суму грошей, купив будинок, залишилися гроші виростити дітей, частину грошей заніс до храму, а також певну суму віддав продавцеві лотереї. Дивно діє любов Божа в людях!
Висновок. «Спадок Господній – діти: плід лона — нагорода.» (Пс. 127:3). За своєю сутністю жінка створена давати життя і від початку має здатність відтворювати свій рід. Материнство – це дар від Господа, який наближає жінку ближче до Творця. Радість материнства і любов до народженої дитини додає жінці особливу внутрішню красу. Кожна мати відповідальна за те, щоб підготувати і відпустити свою дитину у життя. Приходить час, коли «покине чоловік батька і матір» (Бут.2:24) і прилучиться до жінки і будуть двоє одним тілом.
Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи батькам народити дітей і сприяти їхньому духовному відродженню.
Господь може розкрити або закрити утробу матері: тільки Він може перемогти безпліддя кожної жінки.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
21 вересня 2020 року Божого
с.Перерів