Проповідь владики Василія Івасюка після чину поставлення чотирьох монахів студентів у піддияконів

24 Жовтня 2020 - Послання і проповіді
«Служіте Господеві Христові!»
(Кол. 3:24).
Вступ. Слава Ісусу Христу! Сьогодні 24 жовтня у храмі Царя Христа чотирьох студентів Василіянського чину святого Йосафата з вічними обітами Даниїла Олексія Галяса, Микиту Віталія Овчара, Партенія Івана Гриника, Кароля Романа Семковича поставляємо у чин свічконосця, чин читця, співця і піддиякона в храмі «Царя Христа» УГКЦ в м.Івано-Франківську.
І). Чин Свічконосця. Свічконосець – це церковний співпрацівник, який під час богослужінь носить примикирій. Примикирій – свічник з однією свічкою, який несуть перед правлячими священнослужителями на великому та малому входах.
Господь знає людські звичаї і життєве рішення кожного, хто хоче чистим серцем служити Богові і зі свічкою ходити перед святими Тайнами. Свічконосець має укріпитися вірою і добрими ділами перед людьми, щоб у майбутньому житті прийняти нетлінний вінець слави.
ІІ). Чин Читця і Співця. Читець і Співець – це церковні співпрацівники, їхнім головним завданням приписується читати деякі тексти Святого Письма, приготовляти все потрібне при різних богослужіннях, співати і провадити церковний спів, читати псалми (катизми) та сповняти інші необхідні функції у храмі.
Архієрей ставить у чин читця і співця постриженням волосся і молитвою: «Господи Боже вседержителю, прийми раба Твого і освяти його, і сподоби його з усякою премудрістю і розумом творити повчання і читання божественних Твоїх Словес, зберігаючи його в непорочному житті». Архієрей вручає новопоставленому книгу «Апостол» і свічку.
Чин читця – перший ступінь священства, який день у день змагається за Божі чесноти так, щоб інші наслідували вас. Цього дару Святого Духа збезчестити не можна, бо за цим слід очікувати більший чин.
ІІІ). Чин Піддиякона. Піддиякон – це церковнослужитель, який призначається допомагати архієреєві і священикові під час його богослужінь, несучи перед ним у зазначених випадках трикирій, дикирій та рипіди, підстилаючи орелець, омиває йому руки, підносить тексти архієрейського богослужіння, допомагає одягати ризи та здійснює інші необхідні дії згідно з літургічними приписами. Піддиякон отримує від святителя посудину для миття рук й орар, який надіває хрестоподібно через рамена. Рівночасно він дбає про Божий храм, престол, його чистоту і приготовляє все потрібне до євхаристійної жертви.
Цей чин архієрей уділяє рукоположенням і молитвою: «Сам, Владико, збережи його в усьому бездоганним і дай йому любити красоту Дому Твого і стояти першим перед дверми Святої Церкви Твоєї, запалювати світильник оселі Слави Твоєї».
ІV). Чин піддиякона – дар Святого Духа. Святий Дух кожного вибирає сам і роздає відповідні дари, а Церква благословляє людям різні чини і службові ступені на служіння святим Тайнам. Боже Провидіння вибрало вас за достойних прийняти чин піддиякона до новозавітного богопочитання «у дусі і правді. А таких поклонників і шукає собі Отець. Бог – Дух» (Ів.4:23-24). Прислуговуючи у храмі, наповняйте себе ділами милосердя, вірою, благодаттю Святого Духа та майте мужність служити народові Божому, а особливо в час сьогоднішньої духовної і матеріальної кризи та війни на Сході України.
V). Виклики для піддиякона або покликані, щоб служити. Бог проникливо вдивляється у ваші очі і бачить випромінювання душі та запрошує прийняти піддияконське служіння, а також першим відкривати двері храму і ходити зі свічкою. Тому не бійтеся повторити слова Діви Марії у день Благовіщення «Так Господи. Нехай буде мені по слову твоєму на все життя». Йдіть остаточно за Христом, слухаючи голосу свого серця та, роздумуючи про стан свого життя.
Господь вибрав вас на піддияконське служіння в храмі і тому ви несете відповідальність за все що є в храмі і за тих, хто приходить в Божий дім. На взірець Пресвятої Богородиці зростайте у чеснотах, завжди дякуйте за всі отримані дари кожного дня. Господь покличе вас нині до вищого чину і служіння. Чувайте і моліться, пильно спостерігайте за своїм життям, читайте знаки часу, а особливо приближення Фатімських пересторог від Пресвятої Богородиці. Починайте проповідувати Христа всім людям, а саме: учням в школах, дітям в інтернатах, в будинках перестарілих, студентам у вузах, силовим структурам, ув’язненим, а навіть у найбіднішому середовищі. Боже Слово має бути змістом вашого життя.
Висновки. «Служіте Господеві Христові!» (Кол. 3:24) з любов’ю до Бога і ближнього, а благодать Святого Духа нехай збагачує вас дарами миру, правди, святості. Брати піддиякони, учіться цінувати людей поки вони поруч, а не коли втрачаєте їх. Часто люди будуть звертати увагу на ваші помилки та дуже рідко на все те, що ви для них зробили.
Хочемо подякувати батькам за те, що підтримали вибір свого сина, а Василіанській спільноті спасибі за формацію та підготовку до дияконських свячень.
Мати Божа Неустанної Помочі, через заступництво Коломийської ікони «Це мати твоя» скеровуй всі грішні потоки від піддияконів у прірву пекельну.
Господь рятуй кожного висвяченого мною піддиякона на дорозі служіння від спокус диявола і дай вам силу терпеливою молитвою перемогти зло. Апостол напоминає нині вас: «Служіте Господеві Христові!» (Кол. 3:24).
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії.
24 жовтня 2020 року Божого
м. Івано-Франківськ