Проповідь кир Василія Івасюка у день Собору Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних

«Ангела миру, вірного наставника,

хоронителя душ і тілес наших у

Господа просім»

(Літургія Ів. Зол.)

Вступ. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. У житті людини завжди присутні ангели хоронителі і злі духи, перші оправдовують, а другі засуджують душу. Святе Письмо приписує служінню ангелів такі функції: передавати вказівки Божі людям, приносити Богові молитви від людей, охороняти людей від демонів і допомагати їм виконати свої обов’язки.

І). Місія Ангела Хоронителя – це місія вірного наставника. Людське життя від народження аж до смерті перебуває під охороною та заступництвом Ангела Хоронителя. Василій Великий навчає, що «кожен чоловік має біля себе Ангела Хоронителя й вихователя, який веде його у житті». Головне їхнє завдання — це допомогти людям увійти до повної єдності з Богом. Коли душа покидає тіло, тоді Ангел Хоронитель супроводжує її впевнено перед суд Божий. Він представляє достоїнства Христа так, що душа може знайти в них підтримку у цей важливий момент перед вічністю. Тоді душа в присутності Бога приймає останнє рішення: відкритися Божій любові або відкинути прощення. Душа повинна пройти очищення через чистилище, але Ангел тут вже нічого не може допомогти. Він заступається перед престолом Бога та приносить молитви за свого підопічного. Душі, котрі вирішили остаточно відкинути любов та прощення від Бога, також відкидають дружбу зі своїм Ангелом Хоронителем. У цій жахливій ситуації Ангел прославляє Божу справедливість. Рівночасно подивімося на роль злих сил у житті людини.

ІІ). Місія диявольських сил полягає в тому, щоб відігнати Ангела миру і хоронителя душ і тілес наших. Злі духи атакують людину різними спокусами, а потім Демон мучить страшними внутрішніми закидами совісті людини. Совість дошкуляє більше вогненного полум’я, а диявол при цьому старається залишитися не зауваженим, як злодій уночі. Один богослов навчав, що найбільша хитрість диявола, це переконати людей в тому, що його зовсім не існує. Дійсно, християни вірять в Бога, але в існування диявола мало хто вірить. Переконання теперішнього суспільства є в тому, що диявол – це втілення гріхів і пристрастей людини.

Закривши очі на існування злого духа, віруюча людина стане безпомічною й обеззброєною. Прикладом є лисиця, коли прикидається мертвою, щоби пізніше несподівано накинутися на жертву. Подібно старається робити демон, щоб люди забули про його існування і те, що ця темна сила знаходиться близько нас та може несподівано паралізувати душу і схопити її у свої страшні обійми.

Святе Письмо дуже зрозуміло говорить про існування сатани і царства темних сил. Особливо про це повчає апостол Павло, кажучи, що диявол це реальний ворог християнина. Життя святих описують багато випадків явлення і дії темних сил.

Гріх з деспотичною силою володіє над нашим життям і душею. Змія притягує до себе жабу, пронизуючи своїм поглядом здобич. Жаба кричить і сама повзе в рот змії. Гріх не приносить нікому ані радості, ані щастя, бо ми звершуємо його під дією темних сил. Хоча душа наша страждає, плаче над собою, але ми все одно творимо гріх. Наприклад, після затоплення корабля, люди п’ють солону морську воду, надіючись втамувати спрагу. Насправді вони іще більше розпалюють її в собі. Ось так гріх разом з пристрастями приносить людині безперервне страждання і тягар на душі. Незважаючи на це, людей тягне до гріха сатанинська гіпнотична сила.

ІІІ). Друге явище сатанинської сили. Диявол фіксує всі погані думки та богохульства, котрі приходять людині на розум. Бувають місця, в котрих відчуваєте дію якоїсь духовної прокази. Вам там важко знаходитися та відчуваєте, що тут звершилося, щось дуже зле, а навіть вбивство. І навпаки, деякі місця діють на душу людини благотворно. Входячи до будь-якого храму, ви зразу відчуваєте, наскільки там присутній дух молитви. Ось так відчувається дія темних і світлих сил.

Демон доводить людей до жахливого стану! Один знаменитий маршал – герой англо-французької війни жив у Франції. Його багатства були дуже великі і він провадив дуже розпусне життя. Наш герой швидко розорився і почав шукати способу повернути свої багатства. І тому він почав звертатися до ворожбитів, чаклунів і магів. Один з них дав йому пораду: красти дітей і з їхньої крові робити золото. В тій околиці стали пропадати діти. Материнські серця безпомилково вказували на маршальський замок, хоча доказів не було. Тільки випадок допоміг розкрити злочини. У підвалах замку знайшли багато дитячих тіл. Диявол отримав подвійну вигоду: душу маршала і батьки згадували його грішними побажаннями.

3.1). Подібні страшні злочини проводили у німецьких концтаборах дозволено писати у книжках (Аушвіц). Гітлер оточив себе астрологами, відунами і магами та слухав їх. Він хотів відродити язичницьку релігію з магічними обрядами. Рівночасно для цього він створив спеціальну організацію Ананербе. Сам Гітлер повторював, що Христос – це його особистий ворог! Завоювавши на Кавказі гору Ельбрус, німці принесли там жертвоприношення із полонених.

3.2). У світі зараз офіційно існує «Церква сатани». Василій Великий казав: «Демон – це злодій. Він не має нічого свого, а тільки старається вкрасти те, що нам належить». На небі Ангели співають хвалу Богові, на землі звершується Пресвята Євхаристія, а в глибині пекла йде чорна літургія, уривки з якої якраз і використовують маги у своїх заклинаннях і замовляннях, додаючи їх до церковних молитов. В ритуалах сатани йде причащання з людських черепів і при цьому черепи міняються. Існують такі безсоромні обряди, що про них стидно говорити.

3.3). Сатана проявляється в індуїстських релігіях. В них стирають границю між добром і злом. Особливо є популярною йога, а короткі вислови людина має повторювати як молитву. Серед них є такі слова: «Я є абсолют, бог, навколо мене крутяться тисячі світів». Це ми ніби чуємо слова самого сатани, котрий хотів стати Богом!

3.4). Сатана проявляється у спірітизмі. Спірітизм – це розповсюджене в наш час диявольське явище. Суть його полягає у викликанні душ померлих, хоча насправді це спілкування з темними силами пекла. Євангеліє попереджує всіх нас обминати такі гріхи, як гадання і спірітизм. Навіть не слід гадати жартома на кофейній гущі, бо все одно ви відкриваєте свою душу, як двері свого дому, для входу темних сил. У ІІІ тис. Тертуліан писав про розмовляючі столи у сеансах викликання духів. Мойсей наказував волхвів і тих, хто викликає мертвих, засуджувати на смертну кару через побиття каміннями. Тому що через них міг загинути весь народ.

3.5). Магія, ворожбитство і гадання також відносяться до сатанинського явища. Церква Христова передбачає для них таку покуту, як для вбивць і відлучає їх на роки від відвідування храму. Так само це відноситься до тих осіб, котрі приходять до них за інформацією. Надзвичайна віра у передчуття і в сни може довести людину до одержимості.

3.6). Церква забороняє лікуватися замовляннями у знахарів, хоча у них вдома є ікони і вони читають молитви. Декілька слів взятих із чорної літургії до слів Христової молитви, роблять з неї заклинання і замовляння. Прикладом може бути баночка меду. Коли до неї додати кілька крапель отрути, тоді весь мед стає ядовитим!

3.7). Червона нитка на зап’ясті. Забороняється носити амулети від хвороби, тому що наша надія і захист – це Хрест Христовий! Багато відомих людей носять червону нитку на зап’ястку руки. Цей талiсман начебто захищає людину від злого ока, не впускає «в ауру негативну енергiю». На превеликий жаль та навіть жах, сьогодні чимало людей, які регулярно відвідують християнські храми, поза ним практикують відверто язичницькі та демонічні релігійні обряди. Тепер пішла мода і звичай носити на зап’ястку червону нитку.

Насправді, це не порожня забавка, а давня традиція прибічників каббали – релігії таємних юдейських знань, а також вірувань деяких індусів. За повір’ями, цей «амулет» має властивості охороняти людину від злої негативної енергії, чи, як кажуть у нас – «від вроків». Тому не дивно, що не тільки одні старші люди піддаються цьому жахливому забобону, але й частенько зав’язують її навіть своїм дітям та родичам, бажаючи оберегти від якогось «злого ока». Коротко скажу, що жоден бісівський ритуал чи обряд нікому та ніколи користі не приніс. Всі вони є згубними для душі та тіла, оскільки джерелом енергії, яку закликає людина під час цього, є сам диявол. Отже, коли людина звернулася до бісівських сил, як до своїх помічників і союзників у житті, то цим самим свідомо відмовилася від благодаті Божої й віри в Провидіння Боже.

3.8). Християнам забороняється лікуватися гіпнозом, бо це насильне вторгнення у свідомість людини чужої волі. В той час людина віддає невідомо кому свою волю, тобто властивість своєї подібності Богові. Гіпноз подібний до вистави у ляльковому театрі. В театрі артист сидить за сценою і смикає за нитки, а ляльки виконують різні рухи: встають, сідають, скачуть і т.д. Так подібно відбувається на цих сеансах, люди під впливом гіпнозу, виконують дивні дії. Така людина пізніше буде легко піддавати свою волю гіпнотизеру і стане податливою для будь-яких сатанинських приказів та стане іграшкою у руках злодіїв.

3.9). Християнам заборонено лікуватися біотоками і біополем. Ці самозвані цілителі невідомо якою силою діють і не знаємо чи наповнені вони благодаттю Святого Духа? Більшість із них не ходить до храму взагалі, не причащається і не сповідається. Багато із них не є практикуючими християнами і ведуть цілком світський спосіб життя, а часами навіть грішний. Частина цих цілителів прикриваються особистою присутністю у храмі та іконами у своєму домі. Тоді якою силою вони діють?

Від святих виходить внутрішнє світло, а на іконі це світло зображено у вигляді сяючого німба; від темних сил виходять темні промені, тому демон оточений темрявою. Демон не загубив своєї ангельської сили, тільки ця сила служить не для добра, а для зла.

Ці страшні оздоровчі сеанси неначе некрасиво копіюють чудеса Христа і святих. Василій Великий казав: «Демон – це мавпа Бога», тому що він некрасиво повторює й внутрішньо осміює праведні діла святих. І ті люди, котрі йдуть до так званих цілителів, залишаються боржниками темних сил, котрі пізніше у невідповідний для вас час попросять повернути їм борг.

ІV). Яку зброю має християнин проти демона? Насамперед це піст, Ісусова молитва. Рівночасно звертайтеся з благанням до Пресвятої Богородиці, яка є взірцем покори. Покора Діви Марії стерла голову дияволу. В Євангелії сказано: «Ім’ям моїм виганятимуть бісів» (Мр. 16:17). Одного разу старший монах екзорцист запитав злого духа: «Чого ви боїтеся найбільше всього?». Під дією Божої благодаті він признався: «Що боїться слів псальма: «Устане Бог, і розсипляться вороги його, а ненависники його з-перед його обличчя розбіжуться. Як дим щезає так щезають, як віск від вогню тане, так гинуть грішники від обличчя Божого. А праведники веселяться, радіють перед обличчям Божим» (Пс. 68:1-3). Потім біс додав, що боїться того, що ви носите на грудях і того, що ви їсте. Іншими словами, він боїться святого хреста і пресвятої Євхаристії.

Головною перепоною для темних сил, щоб оволодіти душею людини є часто приймати Тайну Покаяння. Демон – гордий дух, і тому більше всього він боїться покори. Преподобний Антоній казав: «Злі духи виганяються вірою, а їхні князі – покорою».

Чого навчає нас Євангеліє? Воно відкриває нам завісу над майбутнім життям і показує якою нещасливою жертвою може стати душа під владою диявола іще тут на землі. Грішників диявол буде мучити і після смерті. Страшні муки диявольські у пеклі – цій великій безодні, наповненій зміями-гріхами, в котру буде вкинений чоловік. Вони будуть вічно кусати людину, їхня отрута буде пекти вогнем, але людина вже ніколи не помре.

Висновки. Нині святкуємо свято архистратига Михаїла і всіх небесних сил безплотних. Вітаючи всіх Михайлів та Михайлин, та, бажаючи їм Божої благодаті, пригадую, що всі разом ми є діти Божі та належимо до Церкви Христової.

Не бійтеся різного роду сатанинських впливів і різних чародіїв. В книзі Одкровення сказано, що з Небесного Єрусалиму будуть вигнані вбивці, перелюбники, ворожбити, відуни, служителі ідолам в озеро горюче вогнем і сіркою, котрого боїться сам сатана (пор.Апок. 21:8).

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи нам завжди чути і виконувати поради нашого Ангела Хоронителя.

Господи, нехай не похитнеться наша довіра до Божих посланців святих ангелів, а результат обов’язково приємно здивує кожного. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії.


Послання і проповіді