Посвячення дзвіниці у с. Поляниця

Посвячення дзвіниці у Поляниці дня 04 жовтня 2020 року.

Дорогі В Христі брати і сестри, парафіяни, гості і всі запрошені на святкову Божественну Літургію і посвячення дзвіниці вітаю вас християнським привітом «Слава Ісусу Христу!».

Вступ. Дзвіниця – це важлива українська сакральна церковна споруда; це культура нашого народу з глибоким духовним змістом. Іншими словами, дзвіниця тісно пов’язана з музикою дзвонів, бо вони ними сам Господь промовляє до всіх людей.

І). Посвячення дзвонів у Поляниці. В день 200 років храму посвячуємо дуже важливу пам’ятку – дзвіницю. Подвір’я нашого Богородичного храму і територію села Поляниця від нині прикрашає велична новозбудована дзвіниця висотою 15 метрів з п’ятьма посвяченими дзвонами. При посвяченні дзвонів, так як при хрещенні дитини, їм надаються імена найбільших жертводавців, вибраних парафіянами. Ось цих п’ять імен, а саме: дзвін Олександр-Станіслав вагою 750 кг, дзвін Леонід—Олексій вагою 550 кг, дзвін Миколай вагою 350 кг, дзвін Дмитрій – 150 кг і дзвін Олександр вагою 75 кг. Ці п’ять дзвонів – це голос Божий з нашої Поляниці на весь Буковель і для всіх навколишніх сіл та кожного відпочиваючого. Дзвони завжди будуть кликати місцевих жителів та всіх гостей нашого краю своїми могутньо-дзвінкими голосами, запрошуючи відвідати історичну святиню та помолитися у гуцульському храмі. П’ять освячених дзвонів підсилять особисту молитву кожного бажаючого перед престолом Божим своїм красивим музичним передзвоном, а нас будуть повідомляти про всі сумні та радісні події у нашій Гуцульській землі (Гуцуленд).

Пригадайте своє перше голосування на сході села, котре йшло з Божим благословенням, починаючи від молитов в урочищі Бòгдан отця мітрата Михайла Косила, котрий будив віру у серцях людей і підтримував надію у часи переслідування Церкви. Отець Богдан Скірчук мудро підтримав розвиток цієї частини Карпат. Олександр Шевченко отримав від громади кредит довіри і тут виросло сучасне європейське містечко ІІІ тисячоліття – Буковель. Ці дзвони завжди будуть нагадувати про минуле Поляниці і своїми мелодійними передзвонами благатимуть людей йти і далі розвивати цей регіон, зберігаючи природу і красу. Керувати таким солідним підприємством туристичний комплекс Буковель, селом Поляниця, храмом і всією інфраструктурою можуть люди, котрі, починали роботи від першого каменю. Цінуйте таких підприємців і просіть у Бога мудрих й успішних керівників. Київський князь Володимир Великий Хрещенням відрив двері до Європи Київській Русі, Петро Перший закрив їх, а наш коломиянин Олександр Шевченко, відкрив важливий вхід європейців до Буковелю.

І). Загальне значення дзвонів. Перші храми на нашій землі будували грецькі майстри і перші дзвони також завозили із Візантійської імперії. Дзвони сповіщали вірних про початок богослужінь, радісні і сумні події. Поява дзвонів у Київській Русі пов’язана з Десятинною церквою Успіння Пресвятої Богородиці, яку заклав князь Володимир – у 989 р. В Україні ми знаємо монументальну архітектурну споруду – величну дзвіницю Софії Київської.

Посвячення дзвіниці і мелодійний спів її дзвонів хочеться послухати кожному. Вони лунали і повинні лунати над кожним містом, селом і передавати голос віків та нерозривний зв’язок з українськими традиціями. Завдяки дзвонам, свято глибоко западало в душу дітям. Почувши їх чарівний мелодійний спів, люди пробують розгадати утаємничений зміст. Музика дзвону – це мелодія, яка стає частиною навколишньої природи, що оточує людину. Голос дзвонів – це музична проповідь під час якої, людина відходить від усього побутового і подумки звертається до Бога, згадує своїх рідних і близьких, котрі пішли із земного життя.

Дзвони повідомляли про стихійні та громадські лиха, закликали до боротьби, прославляли військові перемоги. Плакали дзвони за загиблими і падали вони з дзвіниць храмів на землю, скинуті ворогом, щоб разом з полеглими скам’яніти мовчанкою. Християни вважали звуки дзвону голосом Божим і символом грому небесного.

ІІ). Дзвони повторюють долю свого народу. Після жовтневої революції 1917 року, дзвони також зазнали безпрецедентних переслідувань з ідеологічних та економічних мотивів. На жаль, не відомо, скільки унікальних святинь загинуло у пожежах середньовіччя, скільки їх знищили в Україні в часи Радянського Союзу, руйнуючи старовинні козацькі церкви та монастирі.

У кінці 20-х років XX століття спеціальна організація по заготівлі металевого брухту переплавляла дзвони і виливали погруддя вождів революції, а також брали на потреби авіації та виготовлення тракторів. Це було найстрашніше блюзнірство і зневага сили Божої. Йшла боротьба з релігією, історією, духовністю, руйнування церков і нищення дзвонів – це лише одна з багатьох ланок подібних злочинів. Революція, а згодом і Друга Світова війна, повністю знищили українське виробництво дзвонів, а тепер ми закупляємо їх за границею.

У роки гоніння на церкву Радянський Союз знищував не лише священників, але й дзвонарів. Існує народне передання, що дзвонарі народжувалися у Світлий тиждень. Тоді кожному бажаючому дозволяли вдарити у дзвін, а дзвонар спостерігав, підказував і допомагав. У кого гарно виходило, того запрошували дзвонити надалі. Це вміння переходило із рук у руки від душі і до душі. І хоч великий пласт культури цього мистецтва втрачений назавжди, одначе навчитися цьому можна і сьогодні. Професію дзвонити мелодійно і таку школу добре було б відновити.

Одна історія 60-х років минулого століття розповідає про суддю, котрий особистим рішенням заборонив дзвонити. Тоді старша жінка прийшла з чергової служби і пожалілася вдома: «Ти бачиш, дзвони заважають йому спати, тому заборонив дзвонити у церкві!». Мовчання дзвонів – це час їхнього «посту», «скорботи» і «страждання», тобто повторення жертви Ісуса Христа. Дзвін освячений зверху являє собою «голос Божий», котрий коливає землю та згідно народного передання вражає нечисту силу.

ІІІ). Наука про значення дзвонів. На кожний голос дзвонів треба ставити на себе знак святого хреста, бо вони несуть радість у серця жертводавців і всіх хто їх чує. Звучання дзвонів – це приємна мелодія і запрошення до храму, сила звуків дзвонів приборкує грім, блискавки й очищує повітря. Старші люди стверджують, що коли стоїш під куполом храму і чуєш дзвін, тоді звукові вібрації проходять через все тіло, допомагаючи організмові в оздоровленні й омолодженні, бо звукові хвилі здатні впливати на організм людини на клітинному рівні, зміцнюючи імунну систему. У давнину сила звуку допомагала перебороти віруси чуми, холери, тифу та грипу. І тому в часи пандемії також добре кожного дня дзвонити в один і той же самий час. Сила звукових коливань та ультразвук мають механічний і біологічний впливи на живі організми. Вишукана класична музика стимулює розвиток рослин, а рок музика пригнічує. Подібна дія є також і на людину. Люди добре знають, що силою звуку від церковних дзвонів відвертають градобій від посівів. Ультразвук, який супроводжує мелодію дзвонів, має здатність розбивати краплини дощу на дрібніші, тоді вони швидше випаровуються і не падають на землю у вигляді рясної руйнівної зливи.

Висновки. Дзвіниця – це голос Божий, котрий кличе українську націю до єдності через віру, мову, традиції. Будову дзвіниці, можна порівняти з державним прапором і відбудовою України. Один поет написав «Бережіть себе та Україну – Бог вділив нам землю, як в раю! Не один герой святий загинув, за державність зболену свою».

Особливо дякую всім небайдужим, які допомагали нам зводити дзвіницю та купили дзвони. Вони своїм довговічним звучанням будуть нагадувати прийдешнім поколінням, щоб приходили до храму, пам’ятали про нас у молитвах і славили Бога! Дзвони мають підтримувати духовне життя громади, повертаючи кожну людину до Бога і завжди тішити своїм мелодійним звуком.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи підсилити наші молитви за наше військо й народ України.

Господи, цими освяченими дзвонами з Поляниці розжени хмари війни з неба України.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

04 жовтня 2020 року Божого

с. Поляниця


Послання і проповіді