Слово владики Василія (Івасюка) до молоді і випускників на прощі в Товмачику

«Мій сину, вважай на час та бережися зла,

Тож не червонітимеш сам за себе»

(Сир.4:20)

Вступ. Одностайна молитва, єдина віра в Пресвяту Трійцю з’єднують молодих віруючих людей усього світу в одну християнську спільноту. Завданням спільноти молодих людей – стати пророками миру і примирення в усьому світі.

І). «З думки пізнається мудрість, а освіта – з мови язика» (Сир.4:24). Радість свята останнього дзвоника сповіщає всім про отримані знання та відповідну освіту випускниками шкіл, співаючи їм прощальну пісню. В цей особливий травневий день весна вітає на подвір’ї учнів своїх шкіл. Музика, квіти, щасливі посмішки – все променіє радістю. Свято останнього дзвоника – це празник краси, молодості і натхнення. В цей день приходить багато гостей: схвильовані батьки, численні друзі, знайомі і колишні учні. Учням бажають добра і щастя, віри, надії та любові. У свою чергу школярі дякують рідним учителям за знання і турботу, за розуміння і терпіння; дякують теплими словами, щирими віршами, дзвінкими піснями.

За традицією, до школярів приходить духовний пастир. Він благословить учнів на успішні екзамени і гарний відпочинок під час канікул, щоб зростали духовно та з новими силами поверталися до рідної школи у вересні. Директор вручає подячні листи і ви починаєте готуватися до здачі екзаменів та ЗНО, а молодші класи спокійно йдуть відпочивати.

ІІ). «Сину, повчання приймай уже замолоду, то й знаходитимеш мудрість аж до сивини» (Сир.6:18). Папа Франциск сказав, що Пресвята Богородиця є молодою серед молодих. І далі Папа продовжив: з усім ентузіазмом, рішучістю і любов’ю, на які здатні молоді люди, з’єднуйте береги океанів, які вас розділяють. Навчіть дорослих, серце яких нерідко озлобилось, вибирати шляхи діалогу та примирення, аби вручити своїм дітям та внукам кращий та гідніший світ!

І тому перша наша думка лине до Коломийської Пресвятої Богородиці – «Це Мати Твоя». Стоячи перед Нею, на цьому чудотворному місці, бачимо як молоді люди спішать жити, бо цього вимагає час. Ви хочете встигнути все і знайти себе в цьому світі. Ви ростете і дорослішаєте посеред обставин, котрі дуже швидко змінюються. Дійсно, світ змінюється дуже швидко, а Любомир Гузар нас повчав: «Ніщо не зміниться, доки не зміняться люди. Дайте людині вирости у свободі. Наповнюйте серце дитини добром. Годуйте молодь ідеалами. Одне слово, не стійте і не кричіть посеред пустелі, а йдіть, йдіть, не стійте. Інакше ніколи не побачите Землі Обітованої – тієї України, про яку ми всі мріємо». На цій дорозі душа в одних людей наповнена добром, а в інших повна заздрощів та злості. Вистачає однієї секунди, щоби зробити зло, але часом замало цілої вічності, щоби його виправити. Християнство – це не година в храмі у неділю, а спосіб життя 24 години на добу і 7 днів на тиждень.

Тепер день, тиждень і місяць мають зовсім інший вимір, аніж 20 років тому. І найвідчутніше це для дітей та молоді. Звичні для батьків, дідусів та бабусь речі зараз мають зовсім інший характер. Якщо колись молодь здебільшого чітко знала, як їй жити у 19, 25 та 30 років, бо так було прийнято і проти системи йшли лише одиниці. То зараз щось серйозне спрогнозувати і на щось налаштуватися або ж запланувати навіть на тиждень дуже важко.

ІІІ). «При бажанні, сину, станеш освіченим, а бувши слухняним, будеш і розумним» (Сир.6:32). Дійсно, молоді освічені та розумні люди через постійний розвиток технологій, стараються відповісти на нові виклики перед суспільством, щоб взяти від життя усе найкраще. Рівночасно постійна невпевненість у завтрашньому дні через суспільно-політичні та економічні ситуації не добре впливають на нас. Додайте до цього списку банальне бажання бути на рівні з іншими своїми ровесниками. Через це молоді люди хаотично змінюють рішення, відмовляються від своїх мрій, різко обривають стосунки, шукають інші шляхи розвитку та прибутку, намагаючись встигнути все і швидко. Можливо, навіть і занадто швидко. Одначе, в цьому немає нічого поганого, бо так влаштований світ. Стрімко розвивається середовище існування, бо скоро прийде час, коли за кермо сідатимуть ще раніше, аніж зараз; перші гроші зароблятимуть ще раніше, аніж зараз; ґаджетами почнуть користуватися ще раніше, аніж зараз; на першу дискотеку йтимуть ще раніше, аніж зараз; роботу мінятиме молодь ще частіше, аніж зараз. І безліч таких ще…

У цьому стрімкому вихорі життя слід остерігатися одного, щоби потік змін не розмивав береги людяності, вдячності, сімейних і життєвих цінностей. Знищити людину дуже просто – досить не звертати на неї уваги. Байдужість вбиває, бо це все одно, що сказати людині: «Ти для мене не існуєш!». Таким чином вбиваємо людину у своїм серці. Не любити – це перший крок до вбивства. Любіть один одного так, ніби це останній день вашого життя. Тут важлива підтримка близьких і мудрі поради досвідчених людей.

Висновки. «За правду борись аж до смерти, тож за тебе й Господь Бог змагатиметься» (Сир.4:28). Наслідуючи Пречисту Діву Марію та всіх святих, знаходимо важливі вказівки, як вам спільно будувати мости любові, уникаючи мурів роз’єднання. Люди є дуже дивними особами, бо роблять один одному прикрості, а прощення просять у Бога. Багато з них носять хрестик на шиї, а в душі нулик. Тому пропоную вам звернути увагу на шість правил життя: перед тим як молитися – повірте; перед тим як сказати – послухайте; перед тим як витратити – заробіть; перед тим як написати – подумайте; перед тим як здатися – спробуйте; перед тим як померти – живіть.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи вам зрозуміти Божий план у своєму житті та по-християнськи його виконати.

Господи, благослови нашу молодь щирою молитвою знайти своє покликання в житті, яке дається тільки один раз!

 

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський

18 травня 2019 року Божого

с. Товмачик


Послання і проповіді