Пастирське послання до духовенства, монахів та монахинь і вірних Коломийсько-Чернівецької єпархії на Різдво Христове 2015 року Божого Христос Раждається! Славіте Його!

Різдво Христове 2015 року Божого ми всі разом зустрічаємо з великою радістю, але і з тривогою у душі. Радісна новина про Рождество Христове приходить у наші оселі і парафії, але війна на території Української держави тривожить серця і душі наших людей.

Дійсно, Різдво – це свято Великої Надії, що народжує в серці людини багато добрих планів і починань на цілий рік, але кожний сприймає і переживає ці величні події дуже особисто.

За давньою традицією, в Україні на Святий Вечір до кожного дому приходить коляда і дідух, зустріч з рідними, близькими і гостями. До нашої оселі входить добро і радість, любов і надія. Сьогодні кожний з нас пригадує своє дитинство, батьків та родинну домівку. Напевно когось заболить серце і огорне смуток за втраченими батьками чи рідними, бо їх дуже сьогодні нам не вистачає. Наші батьки передали нам щось дуже дорогоцінне – це віру і родинну любов, тому на Святій вечері за них молимось, але, як говорить українська поетеса Леся Українка “Без надії таки треба сподіватись, геть думи сумні”, бо до нас прийшла велика радість – Христове Різдво.

Однією з провідних думок у Різдвяній благовісті бачимо Пресвяту Родину. Йосиф, Марія та Ісус для нас є ідеальним взірцем християнської родини.

Раждається Дитя Ісус, і для Матері Божої та святого Йосифа це є спільна родинна радість. Зі Святою Родиною радіють ангели, пастирі і мудреці, а з Вифлеєму Різдвяна Благовість поширюється на всі родини та народи світу. У цій хвилині зникає гнів та ненависть між людьми, а всі члени кожної християнської родини приступають до спільної Святої вечері, бо народився Спаситель світу.

Збагнути тайну Різдва людям допомагає Вифлеємська Зірка, яка приводить мудреців до Ісуса. Три царі пізнали її серед багатьох інших і пішли за нею. І тут вони почули радісні Ангельські співи: “З нами Бог, розумійте народи, і покоряйтеся, бо з нами Бог”. І сьогодні ми всі розуміємо і покоряємося, бо нашим найбільшим і непереможним союзником є Бог! Тому даремні всі зусилля темряви і безбожного світу, бо з нами Бог!

Новонароджене Дитятко Христос гуртує навколо себе життя християнської сім’ї. Це Він, Бог і Дитятко, своєю присутністю та своєю спасенною діяльністю підносить родинне співжиття до гідності Святої Тайни. Сім’я – це є основна клітина спільноти і Церкви. Із занепадом сім’ї починається упадок держави.

Церква – любляча і турботлива Мати, завжди приділяє дуже велику увагу християнській родині, яка є першою і найважливішою дорогою з-посеред багатьох покликань. Цю дорогу вибирає більшість, але в кожній сім’ї вона особлива, єдина, неповторна, як кожна особа.

Митрополит Андрей Шептицький підкреслює, що святість родини є запорукою майбутності цілого українського народу. Християнська родина повинна називатися домашньою Церквою, бо вона становить спільноту віри, надії і любові. Кожна сім’я в Україні повинна віддзеркалювати план Божого творіння через народження та добре виховання дітей, щоденно перебуваючи у молитві і читанні святого Письма.

Минулий рік був тяжким і часто сумним для нашої родини – кожної сім’ї, парафії, міста і села, для всієї України. Але поряд з втратами Небесної Сотні, героїв-оборонців рідної землі, маємо також і великі успіхи у розбудові суспільства Гідності.

Найбільше радіємо з того, що маємо можливість послужити один одному і Неньці Україні, що можемо прийти сьогодні у Вифлеєм до Дитятка Ісуса та принести Йому всі наші терпіння, невдачі, болі та сум. На жаль, золота, мира не можемо дати тобі Ісусе, але віддаємо тобі нашу християнську щиру любов: любов до Бога, любов до ближнього, любов до старших і немічних, любов до великої християнської родини – українського народу.

Доля України вимагає молитви до Пресвятої Богородиці – “Жінки одягненої в сонце та повної благодаті.” Минулого року суспільство вимагало від влади прийти на Євромайдан, вдарити себе в груди, подібно до євангельського митаря, сказати щиро“Боже милостивий будь мені грішному” і покаятися перед громадянським суспільством. Опісля із чистою совістю можна йти до храму на торжественну Різдвяну службу Божу! На жаль, покаяння не було і немає! І тоді почалася інфляція духовна і матеріальна, яка переросла в надзвичайну інфляцію. Тому сьогодні кожному з нас на першому місці слід добре закріпити духовні справи, а на друге місце переставити матеріалізм, гроші та майно. А перед народженим Дитятком слід покласти в якості дарів свою молитву, піст та діла милосердя.

Тарас Шевченко цю необхідність молитви у поемі “Кавказ” підкреслює із великим хвилюванням:

За кого ж Ти розіп’явся, Христе, Сине Божий?
За нас, добрих, чи за слово Істини…
Чи, може, щоб ми з Тебе насміялись?”

Тому сьогодні єдиним серцем і устами просімо миру і благословення для нашого народу, просімо кращого майбутнього для української молоді.

Господи Ісусе, що прийшов у світ у Своєму Різдві – через любов до Бога і ближнього допоможи нам врятувати майбутнє України.

Передаю Вам щиросердечні поздоровлення в часі радісних свят Різдва Христового й Нового року. Висловлюю усім разом та кожному зокрема, мої найщиріші побажання щедрих ласк Божих і засилаю благословення Триєдиного Бога для всіх Ваших добрих справ.

Нехай Новонароджене Дитятко Христос та Пресвята Родина візьмуть кожну сім’ю і кожну дитину в Україні під свою Небесну опіку та бережуть вас на кожному кроці, приносячи надію на краще завтра.

Нехай Новонароджений Христос благословить Вас своїми благодатями і щедротами на весь 2015 рік Божий,
а Дух Святий нехай постійно просвічує уми і серця Ваші у дорозі з Вифлеєму до Небесного Єрусалиму.

 

+ Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії

 

Дано в місті Коломия при Катедральному Соборі Преображення Христового,
у празник Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці
22 грудня 2014 року Божого


Послання і проповіді